Jersey Irkı

Jersey Irkı

Süt Irkı

Anavatanı İngiltere ve Fransa arasındaki Jersey adasıdır. Sütçü sığır ırklarının en küçük yapılısıdır. Ergin sığırlarda ortalama canlı ağırlık 350 kg kadardır. Renk açık kahverengiden siyaha kadar değişir. Jerseyler yemi en ekonomik şekilde süte çevirirler. Orta kaliteli çayırları diğer sütçü ırklardan daha iyi değerlendirirler. Jersey buzağılarının doğum ağırlığı 20 kg civarındadır. Jersey, süt yağı oranı çok yüksek olan bir ırktır. Orta düzeydeki şartlarda %5 yağlı 3.000 kg süt verirler. Bir yaşını tamamlayan düveler sıfata alınabilir.

Jersey ırkı sığırların görünüm özellikleri

-Rengi sarımsı, açık kahve ve krem tonlarındadır.
-Siyah gözleri ve vücudunun rengiyle de bir geyiği andırdığı düşünülür.
-Kalın köklü boynuzludur.
-Jersey ırkı sığır, tipik süt ırklarının özelliğini fazlasıyla taşıyan bir ırk hayvanıdır. İnce kemikleri, dolgun memeleri, ince derisi, boyun ve baş yapısı ile sütçü ırkın timsalidir.

Ortalama sütle karşılaştırıldığında, Jersey ineğinden elde edilen süt üretimi ve üretim tesisinin verimliliğini arttırır. Jersey sütü ile peynir üreticileri %25 daha fazla ürün elde ederken tereyağı üreticileri de %30 daha fazla ürün alırlar—bu sayede her iki ürünün de kilogram maliyeti düşer.
Tüm bu avantajlar Jersey ırkı sığırlardan kaynaklanmaktadır. 2010 yılında yapılmış olan Jersey ve Holstein ırklarının yaşam döngüsü eğerlendirme çalışması sonuçlarına göre aynı miktarlarda protein, süt ve diğer maddelerin üretilmesi için Jersey ırkından olan sığırların %32 daha az suya %11 oranında daha az alana ihtiyaç duyduğunu ve daha az atık üreterek önemli ölçüde daha az fosil yakıt kullandığını ve karbon çıktısında %20 azalma sağladığını göstermiştir. 500,000 metrik ton peynir üretmek için Jersey sütü kullanıldığında doğaya salınan karbon miktarındaki azalma yılda 443,900 arabanın ürettiği miktara eşittir.
Doğal konsantre Jersey sütü günümüzün kalite ve üretim gereksinimlerini karşılar ve üretim verimliliğinin yanı sıra çevre dostu olma özelliğine de süttür.

” Genel olarak konuşmak gerekirse, Jersey ineğinin tek görevi belirli bir miktar
yemden olabilecek en fazla miktarda zengin ve renkli krem üretmektir”

Jersey Herd Dergisi

Genel Avantajları
Amerikan Jersey Sığır Birliği Başkanı David Chamberlain “Jersey ırkı sığırların süt üretiminin ticari zorluklarına karşı koyabilir. Jersey ineği erken buzağılar ve bunu kendi kendine gerçekleştirir. Yüksek miktarda süt verir ve bunu tekrarlar. ” diyor Jersey sığırları süt işinde başarılı olmak için gerekli olan tüm özelliklere sahiptir.
Jersey sığırları süt üretimi için tasarlanmış tüm uygulama ortamlarına uyum sağlar. Bu ırk doğum sonrası ayrı tutuldukları ahırlara, kuru yerlere, büyük yada küçük sürülere uyum sağlamıştır. Jersey sığırları ayrıca komple yemTMR programlarından gütme yoğun otlamaya kadar farklı besleme sistemlerine de uyum sağlar: Ayrıca Jerseyler için iklimsel yada coğrafi sınırlamalar da söz konusu değildir. Ülkenin en güney ucunda bunan alt tropik alanlardan en kuru iklim bölgelerine kadar farklı alanlara uyum sağlarlar. Jersey sığır yetiştiricileri sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkmış olsa bile Jersey sığırlarının ağılarında yada otlakta beslenmeye devam ettiğini söylemektedirler.

Jersey ırkı sığırların verim özellikleri

*Süt verimi: 5.000 Lt/yıl
*Yağ oranı: % 6
*Cidago yüksekliği: Erkek: 130 cm; Dişi: 120 cm
*Canlı ağırlık: Erkek: 350 – 450 kg; Dişi: 330 – 400 kg
*Bir laktasyonda 2500 – 3000 lt süt verirler.

Bilgi Talep Formu

WhatsApp'a Geç
Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?