Jersey Köşesi

Neden Jersey Süt ?

Jersey inekleri insan tüketimli için en üst kalitede sütü doğal olarak üretir. Ortalama sütle karşılaştırıldığında; Jersey sütünün besin değeri çok daha fazladır: bir bardakta %15 ila %20 daha fazla protein, %15% ila %18 daha fazla kalsiyum ve %10% ila %12 daha fazla fosfor bulunur ayrıca kayda değer miktarda daha yüksek miktarlarda В12 vitamini içerir.
Yoğun besin içeren Jersey sütünün tadı da diğer sütlere kıyasla çok daha güzeldir. Bunun nedeni Jersey inekleri ve bu ineklerin sütünün diğer ırklara göre çok daha fazla katı yağ olmayan protein, kalsiyum ve laktoz içermesidir yani Jersey sütü a2 süt grubundadır diğer sütlere göre şişkinlik hissi vermez.

img

 

Jersey Tarifleri

Ev yoğurdu ,
Malzemeler

1 lt günlük Jersey süt
1 çorba kaşığı yoğurt

* Sütü çelik bir tencereye alın, kaynatın. Kaynatma sırasında 5-10 dakika karıştırarak sütü havalandırın. Süt kaynadıktan sonra altını kısın ve 15-20 dakika kısık ateşte, sıcaklığını koruyarak pişirmeye devam edin. Kaynattığınız sütü mayalamak istediğiniz kaba aktarın.
* Kaynatıp, ılınmaya bıraktığınız sütü mayalama ısısı için sık sık kontrol edin. Süte parmağınızı sokup 7 ye kadar saydığınızda eliniz sütün ısısına dayanıyorsa maya için uygun sıcaklık demektir.
* Bir kasede birkaç yemek kaşığı ılık süt ile (maya için hazırladığınız sütten alabilirsiniz) karıştırdığınız oda ısısındaki yoğurdu, süte katın ve karıştırın.

Püf noktası:

* Mayalanan sütün üzerini bir süzgeçle örtün (Süzgeç, sütün hava almasını sağlayarak, sulanmasını önleyecektir.)
* Mayaladığınız sütün sıcaklığını koruması için kalın bir örtü ile etrafını ve üzerini iyice sarın.
* 5-6 saat sonra açın ve buzdolabına kaldırın. Buzdolabında en az 5-6 saat mümkünse 1 gün dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.
* Buzdolabında bekletme süresi ne kadar uzatılırsa kıvamı daha iyi olur.

24-hour-yogurt-in-jar-closed
WhatsApp'a Geç
Merhaba nasıl yardımcı olabilirim?